3 Mayıs 2013 Cuma

Devlet katkısı aktarıldı

EGM Başkanı Mehmet Bostan, "Yüzde 25'lik devlet katkısı emeklilik şirketlerine aktarıldı" dedi...


Türkiye'nin en önemli ekonomik sorunu olarak tanımlanan cari açıkla mücadele kapsamında tasarruf oranlarının artırılması için bireysel emekliliği teşvik etmek amacıyla yılbaşından itibaren uygulamaya geçen ancak bazı düzenlemelerin tamamlanması için fiilen uygulanmayan yüzde 25 devlet katkısının üç aylık ödemeleri bireysel emeklilik şirketlerine aktarıldı. Devletin 2013 yılı bütçesine bu amaçla 1.25 milyar TL ödenek konulmuş ve gerekirse bu tutarın artırılabileceği yetkililer tarafından ifade edilmişti.

Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı Mehmet Bostan, "Bireysel emeklilik sisteminde yüzde 25'lik devlet katkısının Ocak-Şubat-Mart ayına ait kısmı ödemeleri emeklilik şirketlerine aktarıldı" dedi. Bireysel Emeklilik Sistemi'ne getirilen yeni yasal düzenlemeler 1 Ocak 2013 itibariyle uygulamaya girerken, devlet sisteme yeni girecek olan ve sistemde bulunan tüm katılımcılara yapacakları ödemeler için yüzde 25 katkı sağlayacak.

Devlet katkısında artık gecikme olmayacak

Hazine Müsteşarlığı, önümüzdeki dönemde devlet katkısı ödemelerinin ilgili ayı takip eden ay sonuna kadar düzenli olarak yapılacağını açıkladı.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde Ocak 2013 dönemine ait 41,7 milyon TL tutarındaki devlet katkısı 30 Nisan 2013 tarihinde, Şubat ve Mart aylarına ait toplam 215,9 milyon TL tutarındaki devlet katkısı ise bugün ödendi.

Hazine'den yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:"Bilindiği üzere, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda yapılan değişiklik ile, katılımcıların bireysel emeklilik sisteminde ödedikleri katkı paylarına karşılık %25 oranında devlet katkısı sağlanması hususu düzenlenmiştir. Ödenecek devlet katkılarının takibi ve yatırıma yönlendirilmesi için ilgili mevzuat uyarınca gerekli olan teknik altyapının emeklilik şirketlerince tamamlanmasını müteakip ödemelere başlanacağı daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu çerçevede gerekli teknik altyapının tamamlanmasının ardından Ocak 2013 dönemine ait 41,7 milyon TL tutarındaki devlet katkısı 30 Nisan 2013 tarihinde,Şubat ve Mart aylarına ait toplam 215,9 milyon TL tutarındaki devlet katkısı ise 2 Mayıs 2013 tarihinde(bugün) ödenmiş bulunmaktadır. Önümüzdeki dönemde devlet katkısı ödemeleri, ilgili ayı takip eden ay sonuna kadar düzenli olarak yapılacaktır."Hiç yorum yok:

Yorum Gönder