16 Mayıs 2013 Perşembe

Bu da rekor!

Tarihi tepki...


Merkez Bankası'nın faiz indiriminin hemen ardından düşüşe geçen gösterge faiz yüzde 4,83 ile tarihinin en düşük seviyesini gördü. Mekez'in faiz indirimi sonrasında kademeli olarak düşüşe geçen gösterge faiz güne yüzde 5,04'ten başlamıştı.

Merkez Bankası'ndan faiz kararı sonrası yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin iç ve dış talep gelişmelerinin öngörüldüğü şekilde seyrettiğini gösterdiği, yurt içi nihai talep sağlıklı bir toparlanma sergilerken, ihracatın zayıf küresel talebin etkisiyle yavaşlamakta olduğu vurgulandı. Banka, mevcut politika çerçevesi ve emtia fiyatlarının seyrinin iktisadi faaliyetteki artışın cari işlemler açığına yansımasını sınırlamakta olduğuna dikkat çekti.

Uzmanlar ne dedi ?

Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge, agresif faiz indirimi sonrası gösterge tahvilin bileşik faizinin aşağı yönlü hareketine devam ettiğini belirterek, "Çünkü 25 baz puanlık indirim tam olarak fiyatlanmış olmakla birlikte 50 baz puanlık indirim tam olarak fiyatlanmamıştı" dedi.
Hem haftalık fonlamanın hem de bankalararası fonlamanın sert bir şekilde aşağı gelecek olmasıyla kısa vadeli faizlerde aşağı yönlü hareketin devamının görülebileceğine dikkati çeken Tözge, öte yandan uzun vadeli faiz kısa vadeli faiz farkının bir miktar daha artmasının görülebileceğini söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder