10 Nisan 2013 Çarşamba

Bu haberle kazancınız inanılmaz artabilir!

12 bin TL'yi BES'e bırak, gerisini...


Devlet BES’e 100 lira yatırana 25 lira veriyor. Üstüne BES fonlarının getirileri ekleniyor. Borsa fonlarını seçtiğinizde kazancınız inanılmaz artabilir. Ancak sınır yıllık 12 bin TL. Paranızın geri kalanını da diğer fonlarda değerlendirebilirsiniz

Şimdi Türkiye’de yatırım yapmak için inanılmaz bir alan var. Devlet tasarrufları artırmak için Bireysel Emeklilik Sistemi’ne 100 lira yatırana 25 lira veriyor. Sisteme girerken yatırdığınız para sizin seçtiğiniz ve uzmanların yönettiği bir fonda değerleniyor. 25 liranın haricinde bir de bu parayı alıyorsunuz. Geçmiş gösteriyor ki BES’te de borsa fonlarını seçenlerin kazançları çok yüksek. Ancak yılda 12 bin liraya kadar devlet katkısı alma şansınız var. Sistemin bize göre kötü yanı devlet katkısından yararlanmak için emekliliğe kadar beklenmesi ama yüzde 25’lik katkı için gözü kapalı sisteme aylık bin lira yatırılabilir.

İNDEKS FONLARI GÖZDE

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir katkı yok. Yeterli ilgi sağlandığında devlet bu katkıyı kesebilir. Bu nedenle şimdilik oluşan bu avantajdan yararlanmak gerek. BES’le ilgili daha fazla söze ihtiyaç yok. Peki ayda bin liradan fazla getirilerimizi ne yapalım? Şimdi hem bankaların hem de başarılı bağımsız finans uzmanlarının kurduğu portföy yönetim şirketlerinin yönettiği fonlardan çok iyi getiri sağlayanlar var. Yine içinde hisse senedi, tahvil olan fonların getirisi yüzde 50’yi geçmiş.

Peki bu fonlardan hangilerini seçmeli? İş Portföy Yönetimi Yöneticisi Tevfik Eraslan, “Piyasa getirisi beklentisi olanlara endeks fonları, aktif portföy yönetiminden ve piyasa dalgalanmalarının sunduğu fırsatlardan yararlanmak isteyen yatırımcılara ise hisse senedi yoğun fonları önerebiliriz. Bonoda ise beklentimiz paralelinde özel sektör tahvillerine yatırım yapan özel sektör tahvil fonlarının tercih edilebileceğini düşünüyoruz” diyor.

KORUMALILAR GERÇEKTE KORUMUYOR

Bir süre önce Türkiye’de hayata geçen ve iyi de kazandıran korumalı fonlar artık sadece anaparayı geri vermekle meşgül. Uzmanlar bu fonları artık tercih etmiyor.

Habertürk sitesinden alıntıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder